Jak rozmieścić okna w domu?
Odpowiednie rozmieszczenie okien w domu jest kluczowe dla uzyskania odpowiedniej ilości naturalnego światła słonecznego, co wpływa na energooszczędność oraz komfort mieszkalny. Planując rozmieszczenie okien w domu jednorodzinnym należy uwzględnić kierunek, w jakim dom jest skierowany na działce oraz rozplanowanie pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych. Aby zagwarantować komfort całej rodzinie, ważne jest, aby rozważyć wszystkie aspekty dotyczące rozmieszczenia okien.
Pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu, takie jak salon, pokój dziecięcy, gabinet czy biuro, powinny być skierowane w kierunku południowym i zachodnim, aby uzyskać jak najwięcej naturalnego światła słonecznego. Te pokoje powinny mieć duże okna, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie do pracy i zdrowie, komfort i dobre samopoczucie. Jeżeli ktoś lubi przebywać na słońcu, warto zaplanować balkon lub taras od strony południowej, by móc cieszyć się promieniami słońca przez większą część dnia.
Północ i wschód
Część domu skierowana na północ jest najlepsza do celów gospodarczych, takich jak garaż, skrytka, kotłownia czy spiżarnia. Natomiast po stronie wschodniej dobrze sprawdzi się kuchnia, ponieważ tam przeważnie panują wysokie temperatury powstające w trakcie gotowania i pieczenia. Promienie słońca mogą popsuć przyjemność gotowania i spożywania posiłków, dlatego nie należy umieszczać kuchni w bardzo nasłonecznionym miejscu.
Sypialnia umieszczona na wschodniej stronie domu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią wcześnie wstać, ponieważ poranna dawka słońca, która przedostaje się przez okna, pozytywnie wpływa na nastrój i dostarcza energii na cały dzień.
Rozmieszczenie okien
Umieszczenie największych okien skierowanych na południe i zachód jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu do domu dostanie się więcej promieni słonecznych, które ogrzeją pomieszczenia i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie. Aby uniknąć przegrzania pomieszczeń południowych w sezonie letnim, warto zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, rolety lub żaluzje. Natomiast na ścianie wschodniej powinniśmy umieścić mniejsze okna, a na północnej nawet zrezygnować z nich, co pozwoli na zatrzymanie energii pochodzącej ze słońca wewnątrz domu, co jest szczególnie przydatne zimą, kiedy słońce odgrywa ważną rolę w ogrzewaniu budynku.
Więcej światła, lepszy widok, więcej powietrza
Naturalne światło jest bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia i skupienia, dlatego powinno znajdować się w każdym pokoju. Przy planowaniu rozmieszczenia okien ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, gdzie światło padnie, czy będzie rzucać cienie, tworzyć odblaski i olśnienia. Jest to szczególnie istotne w pomieszczeniach biurowych oraz tam, gdzie planujemy ustawić kącik telewizyjny. Okna są również źródłem świeżego powietrza, więc warto umieścić je na przeciwległych ścianach, aby móc odświeżyć klimat pomieszczenia. Pamiętajmy też, że światło i okna są ważnym elementem dekoracji i mogą uwydatnić najważniejsze elementy w naszym domu, jak również ukryć te, których nie chcemy widzieć.
Okna są doskonałym źródłem naturalnego światła i świeżego powietrza, dlatego warto je umieścić na przeciwległych ścianach, aby móc odświeżyć klimat pomieszczeń poprzez otwarcie okna lub dwóch. Dzięki temu zachowamy zdrowy mikroklimat w całym domu.
Światło jest ważnym elementem tworzenia przestrzeni w pomieszczeniach oraz dekoracji. Odpowiednie dobranie okien lub drzwi tarasowych może sprawić, że dany obszar stanie się najważniejszym miejscem w domu. Nawet jeśli otoczenie nie jest idealne, możemy wykorzystać okna, aby uwydatnić najlepsze widoki, a jednocześnie ukryć to, czego nie chcemy oglądać. Poszukajmy ciekawych pejzaży w okolicy, takich jak panorama miasta lub nasz przydomowy ogródek. Jeśli naprawdę nie chcemy patrzeć na zewnątrz, okno możemy zamieścić nieco wyżej na ścianie, pozostawiając dostęp do świeżego powietrza i naturalnego światła.